Місцеві осередки політичних партій

Статтею 36 Конституції України визначається і гарантується право громадян на свободу об’єднання у політичні партії та громадські організації для здійснення і захисту своїх прав і свобод та задоволення політичних та інших інтересів.
Роль політичних партій у розбудові демократичного, громадянського суспільства в Україні постійно зростає. Для партійної системи сьогодення в Україні характерною є значна кількість політичних партій (195).
Законом України "Про політичні партії в Україні" (далі - Закон) закріплюється юридичне визначення поняття політичної партії, встановлюється порядок створення та припинення діяльності партій, запроваджуються основні принципи їх організаційної побудови, форми участі в політичному житті, джерела фінансування тощо. Відповідно до Закону політична партія - це зареєстроване згідно з законом добровільне об’єднання громадян - прихильників певної загальнонаціональної програми суспільного розвитку, що має своєю метою сприяння формуванню політичної волі громадян, бере участь у виборах та інших політичних заходах.
Згідно зі статутами політичних партій їх структуру складають обласні, Київська та Севастопольська міські, республіканська в Автономній Республіці Крим, районні, міські організації, а також первинні осередки. Статутами політичних партій передбачена легалізація своїх структурних утворень у встановленому законом порядку.
Розгалужена система місцевих організацій (осередків) політичних партій дає змогу забезпечити виконання політичними партіями своїх завдань, зокрема, участь у виборах.
Статтею 11 Закону встановлено, що реєстрація обласних, міських і районних організацій або інших структурних утворень, передбачених статутом партії, здійснюється відповідними органами юстиції Міністерства юстиції України, лише після реєстрації політичної партії Міністерством юстиції України. Після реєстрації обласних, міських та районних організацій політичних партій вони можуть набувати статусу юридичної особи, якщо це передбачено статутом партії.
Рахівським районним управлінням юстиції, станом на 1 січня 2012 року, зареєстровано (легалізовано) 422 структурні утворення політичних партій, з них 63 районні осередки, 23 міські осередки, 35 селищні осередки, 156 сільські осередки та 145 інші структурні утворення політичних партій.
Реєстрація структурного утворення політичної партії здійснюється протягом 10 днів з дня надходження письмової заяви, завіреної керівним органом політичної партії. До заяви додаються:
1.копія статуту політичної партії, завірена у встановленому законодавством порядку;
2.протокол установчих зборів або конференції, на яких було утворено районну, міську, селищну, сільську організацію або інше структурне утворення політичної партії.
3.реєстраційна картка Форма 1 (в разі набуття організацією статусу юридичної особи).
Слід мати на увазі, що статутами відповідних політичних партій може бути передбачена певна процедура створення, визнання та взяття на облік центральними органами політичної партії її структурних утворень. В зв'язку з цим, органи юстиції мають право вимагати відповідні документи, що підтверджують легітимність створеного осередку.
Легалізуючий орган після реєстрації видає політичній партії, обласній, міській, районній організації партії або іншим структурним утворенням, передбаченим статутом партії, реєстраційне свідоцтво встановленого Кабінетом Міністрів України зразка.
Первинні осередки політичної партії, яким статутом політичної партії не надається право юридичної особи, легалізують свою діяльність шляхом письмового повідомлення про утворення до відповідного органу юстиції Міністерства юстиції України в 10-денний строк з часу їх утворення.
Легалізуючий орган, прийнявши документи про легалізацію видає довідку про легалізацію первинних осередків політичної партії.
До основних обов’язків структурного утворення політичної партій відноситься інформування легалізуючого органу про зміни назви, складу керівних органів, їх адреси та місцезнаходження у тижневий строк після прийняття рішень з цих питань. Однак, далеко не завжди ця інформація своєчасно подається до органу юстиції, що інколи призводить до суперечностей. Зокрема, часто виявляється, що з часу подання до управління юстиції останньої інформації про керівника, керівництво структурного утворення неодноразово змінювалося. Тому, управління юстиції на відповідні запити надає інформацію про керівника структурного утворення політичної партії на підставі матеріалів, що містяться у реєстраційній справі.
У зв’язку з цим, звертаємо увагу, керівників структурних утворень політичних партій про необхідність інформування управління юстиції про зміну назви, складу керівних органів, їх адреси та місцезнаходження, у встановлений законодавством строк.

Начальник реєстраційної служби
Рахівського РУЮА.І. Делятинчук

Остання зміна сторінки: 15-02-2012 17:29