Культура та мистецтво

Всі ми – носії  традицій територіальних громад

Споконвіку пісня й танок, музика й слово, витвори майстрів народної творчості були виразниками національної ідеї, оберегами історичної пам’яті, які живили і зміцнювали надію народу на краще майбутнє. Без вихідних, але завжди зі святом у душі, працюють культпрацівники для людей. Приємно визнавати, що на Рахівщині не тільки збереглися, а й продовжують розвиватись аматорські, етно­графічні колективи, даруючи величезну насолоду своїм мистецтвом не тільки мешканцям району, а й за межами області, навіть країни. З покоління в покоління у нас передаються творчі здобутки заслужених пра­ці­вників культури України Йосипа Волощука, Михайла Мокану та Василя Пекарюка. Взірцем вважаємо за­служених працівників культури України Василя Калинюка, Василя Поповича, Мирона Германа, керівників колективів Миколу Мищика, Петра Ерстенюка, Марію Рещук, Івана Мисинчука, Івана Спасюка, Ярослава Думина, Івана Алба, Ольгу Чворсюк та інших.

Завдяки спільним зусиллям органів виконавчої влади та місцевого самоврядування нам вдається зберігати культурну інфра­структуру району. Так, маємо 2 музеї,  38 філій-бібліотек, три школи естетичного виховання, 31 заклад культури клубного типу.

Музичні школи району дають змогу підростаючому поколінню не лише здобути початкову мистецьку освіту, а й покликані виховуваати духовно багату, естетично розвинену особистість. Крім того, завдяки злагодженій роботі викладачів, яких об’єднує постійний творчий пошук, усвідомлення значимості своєї справи і, безумовно, талант – як педагогічний, так і творчий, молоді люди мають змогу розкрити свій творчий потенціал. Учні та викладачі муззакладів – учасники районних та обласних конкурсів, фестивалів, де неодноразово посідають призові місця.

Справжні храми історії зуміли створити у Великобичківському та Ясінянському селищних історико-краєзнавчих музеях його працівники. Завдяки творчому підходу, професіоналізму та ініціативності вся ця робота здійснюється на високому фаховому рівні.

Культурно-дозвіллєву роботу в районі забезпечують майже 70 працівників, з них: майже третина – з вищою освітою, з середньою-спеціальною – більше 40. Вони спрямовують зусилля на подальшу активізацію діяльності освітньо-культурних центрів, підтримку аматорських колективів, майстрів декоративно-прикладного мистецтва, самодіяльних художників, композиторів, традиційне проведення Днів населених пунктів та інших культурно-мистецьких акцій.

У районі діє понад 150 самодіяльних колективів, з яких 10 носить звання „народний”. Вони, а також ряд інших, є постійними учасниками районних та обласних свят, бувають із концертами за кордоном.

Минулого року в закладах культури клубного типу проведено 271 культосвітніх та розважальних заходів. 32 вагомі культурно-мистецькі акції відбулися на Рахівщині, серед них – щорічне районне свято зимового фольклору «Ой радуйся, земле», четвертий Міжнародний фестиваль гумору  та сатири «Бербеницьи фіглів», відзначення Днів населених пунктів, у рамках яких проводяться фестивалі «Берлибаський бануш» (Костилівка), «Діловецькі колачі» (Ділове), «Видричанська вишиванка» (Видричка), «Гуцульська ріпа» (Лазещина) та ряд інших. А фестиваль-ярмарок «Гуцульська бриндзя», що проводиться у Рахові з 2002 року – одна з найяскравіших сторінок культурно-мистецького життя, став відомим далеко за межами області. У рамках святкування Дня селища Ясіня відбулася «Довбушева юшка». На належному рівні пройшов районний звіт колективів художньої самодіяльності, урочистості з нагоди 65-річчя народного ансамблю пісні і танцю „Лісоруб” (керівник Володимир Шепета, балетмейстер Мирон Герман).

Гідно представили мистецтво гуцулів Рахівщини наші аматори на 20-ому Міжнародному гуцульському фестивалі в Косові на Івано-Франківщині. Самодіяльний народний фольклорний театр будинку культури села Богдан (режисер Марія Ретізник) з інсценізованими уривками із комедії Сергія Гержика „…А в Карпатах фіглюють..” зайняв третє місце в номінації „Театральне мистецтво (театр)”. Дипломом третього ступеня нагороджений і фольклорний колектив сільсь­кого клубу с. Розтоки – в номінації „Фольклорні колективи” за „Розтоківські вечорниці” (керівник колективу та постановник вечорниць Марія Філь­тюк). Треті місця у номінаціях „Театральне мистецтво (гумор)” і „Театральне мистецтво (художнє слово)” зайняли Василь Баранюк і Наталія Назарик.

Троїстих музик народного самодіяльного оркестру гуцульських інструментів РБК (керівник Петро Ерстенюк) відзначили за перше на четвертому відкритому обласному фестивалі-конкурсі традиційного мистецтва „Яворові гуслі”) в номінації „Народні інструментальні ансамблі”.

Минулоріч  розпочали реконструкцію Ясінянської школи мистецтв, капремонт Рахівської ДМШ, закупили музінструменти для ДМШ, офісні меблі, оргтехніку та  книги для бібліотечного фонду. Продо­вженням заходів, спрямованих на приведення у відповідний стан районного Будинку культури (за сприяння районної влади капітально відремонтовано глядацьку залу, здійснено перехід на електроопалення та оздоблено фасад будівлі), стало облаштування площі перед ним бетонною бруківкою.  Все це стало можливим завдяки плідній співпраці та підтримці з боку районних ради та держадміністрації.

Слід зазначити, що останнім часом намітилися позитивні тенденції у державному ставленні до проблем культурно-мистецької галузі. Так, схвалено розроблений Міністерством культури і туризму проект Закону України “Про культуру”, де концептуально зафіксовані конкретні преференції для галузі. Готуються для розгляду в урядовому комітеті зміни до закону “Про музеї та музейну справу”, законопроекти про внесення змін до інших законів. Також плануються зміни до Постанови уряду “Про оплату праці працівників на основі єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів…” в частині підвищення розрядів працівників культури. Поряд з цим важливим і нео­бхідним є прийняття законодавчого акта на право отримання доплат за вислугу років та матеріальної допомоги клубним працівникам.

Безперечно, сьогодні нам потрібна сучасна конкурентоздатна культура, звернена до майбутнього, але укорінена в могутні традиції.  Вірю, що професіоналізм та душевність наших працівників  будуть і надалі успішно на це працювати. Крім цього, спільно з місцевими радами спрямуємо зусилля на покращення матеріально-технічного стану та ремонт клубних установ, придбання костюмів для провідних колективів. Продовжимо капітально ремонтувати РБК, Ра­хівську ДМШ, реконструювати Ясінянську ДШМ, забезпечення підвідомчих установ первинними засобами пожежогасіння. Колектив культпрацівників району, яких об’­єднує усвідомлення значимості своєї справи і, безумовно, талант, буде активно працювати не тільки над запровадженням мистецьких ініціатив, ставлячи перед собою нові творчі завдання, а й над пошуком шляхів забезпечення функціонування закладів, орієнтованих на розширення джерела фі­нансового забезпечення та оптимізацію ви­трат на їх утримання і розвиток, організацією дозвілля для дітей і поповненням художніх колективів молоддю.

Низкою змістовних масових заходів розпочався і цей рік. Новорічно-різдвяні святкування у райцентрі супроводжувалися виступами колядницько-щедрувальних груп клубних закладів району. Попереду – чимало інших різноманітних за формою і змістом заходів щодо відзначення державних, календарних та обрядових  свят, у проведенні яких беруть активну участь не тільки культ­працівники, а й місцеві майстри народного мистецтва, творчі доробки яких є візитівкою Рахівщини.

Відділ культури Рахівської райдержадміністрації забезпечує реалізацію державної політики в галузі культури на території району, зокрема сприяє відродженню та розвитку традицій духовної спадщини Гуцульщини.

В галузі культури району діє 31 клубна установа, 38 бібліотечних установ, 2 музейні установи та 3 школи естетичного виховання. Протягом 2011 – 2015 р. р. в районі ефективно діє „Програма розвитку культури і мистецтва на 2011 – 2015 р. р.”, яка дає можливість створення умов для відродження культури української нації та етнічних меншин, які проживають на території району, розвиток зв’язків з українцями, які проживають за кордоном. Зміцнення матеріально – технічної бази, сприяння розвитку музейної справи, створення умов для розвитку мистецької освіти і розвиток бібліотечної справи, збереження та підвищення кваліфікації кадрів.

В районі діє понад 150 самодіяльних колективів 10 з яких носять звання „народний”. Відомими не тільки в районі і області є: самодіяльний народний ансамбль пісні і танцю „Лісоруб” Великобичківського селищного будинку культури, самодіяльні народні оркестри гуцульських народних інструментів Рахівського районного будинку культури та Квасівського сільського будинку культури, народний фольклорний колектив „Мугурел” Білоцерківського сільського будинку культури, та ін.

Своєрідною візиткою Рахівщини служать фольклорно – етнічні фестивалі, які проводяться в районі, а саме: обласний фестиваль – ярмарок „Гуцульська бриндзя”, який збирає гостей з усієї України та зарубіжжя; районні фестивалі – „Берлибаський бануш”, „Бичківські голубці”, „Гуцульська ріпа”, „Квасівський ліжник”, фестиваль румунського фольклору „Марцишор”, та ряд інших.

Робота клубних закладів району спрямована на активізацію діяльності освітньо – культурних центрів (які діють у кожному населеному пункті району), підтримка аматорських колективів, майстрів декоративно – прикладного мистецтва, самодіяльних художників та композиторів та інших культурно – мистецьких акцій.

Заклади культури району активно співпрацюють з громадськими культурно – освітніми товариствами, насамперед: районним товариством Всеукраїнського товариства „Гуцульщина”, районним осередком Всеукраїнського товариства „Просвіта”, обласним товариством румунської культури ім. Кожбука.

Важливу роль у галузі культури району надає бібліотечна система району. Протягом 2012 року бібліотеками системи до читання залучено 40710 користувачів, в т. ч. дітей до 15 років – 11891 осіб. Їм видано 817192 примірників друкованих видань; дітям до 15 років – 321304 примірників. Користувачі відвідали бібліотечні установи 291515 раз, діти до 15 років – 136872. Відвідали масові заходи, які проводили бібліотеки системи – 40498 раз.

Інтернет – центри відкрилися за сприяння Програми “Бібліоміст” в 4 – х бібліотеках Рахівського району, а саме: в Рахівській центральній районній бібліотеці, бібліотеках – філіях сіл Ділове, Білин та Костилівка. Бібліотеки стали не тільки інформаційними центрами, але й осередками, які згрупували громаду та життя району навколо себе. Завдяки новому технічному оснащенню, ми маємо можливість обслуговувати користувачів на якісно новому рівні, а також надавати нові види послуг.

 

К-сть відвідувачів

Тренінги та консультації з ІТ та Пк

Допомога у використанні Інтернет

К-сть відвідувачів блогу бібліотеки

Рахівська ЦРБ

3385

262

695

20500

с. Ділове

2377

104

167

3061

с. Костилівка

1532

123

134

910

с. Білин

1405

188

590

1808

Разом:

8699

677

1586

26279

     

На особливому контролі адміністрування та інформаційний супровід блогу ЦРБ: http://rakhivcrb.blogspot.com/.  Робота над блогом проводилась у таких напрямах:

– розвиток структури блогу  (поява нових сторінок);

– дизайн блогу;

– наповнення сторінок інформаційними ресурсами, структуризація по рубрикам;

– проведення експрес-опитування на блозі бібліотеки.

Остання зміна сторінки: 16-01-2019 16:22