Художні народні промисли

На даний час в районі нараховується шість видів виробництва художніх народних промислів, а саме: художня вишивка, в’язання, художнє ткацтво, художня обробка деревини, килимові  вироби.

Одним з основних видів народних промислів є вишивка. В районі нараховується понад п’ятдесят вишивальниць, серед яких Марія Руснак, Йолана Оринчак з Рахова, Світлана Рудь із Ділового, Василина Глодян із смт. Кобилецька Поляна, Олена Климпотюк із с. Чорна Тиса, Марія Попович, Ганна Сідей із смт. Великий Бичків. Це майстрині, які закохані в  перлину самобутнього мистецтва, їх мета – зберегти цей великий народний скарб для нащадків. Вони є постійними учасниками районних, обласних та міжнародних виставок.

Ткацтво - один із видів народного ремесла, який не забутий і на сьогоднішній день. Ткацькі вироби у свій час прикрашали оселі – це декоративні доріжки для хатнього інтер’єру, серветки, занавіски, барвисті рушники, у яких яскраво відбиті відроджені у наш час самобутні народні узори. На весь район відомі ткалі Василина Вінтоняк та Наталія Шепетюк із Лазещини, Олена Томенюк із Рахова та багато інших. Своє ремесло передала Марія Іванівна Вінтоняк своїм донькам, які продовжують займатися ткацтвом. Їх вироби прикрашають оселі односельчан. Виткані рушники, килими використовують під час урочистих подій, експонуються на виставках народно-прикладного мистецтва. Виробництво килимів, килимових доріжок, ліжників - один із видів художніх промислів, який притаманний Рахівщині.

Ліжники з овечої вовни, які виготовляють в місцевому цеху колективного сільського підприємства с. Кваси, користуються великим попитом, а також ось уже три роки поспіль експонуються на виставці–розпродажі в місті Сегед (Угорщина). Тчуть ліжники в Богдані, Розтоках, Рахові, Росішці та в інших населених пунктах району.

З порід резонансного дерева - явора, смереки, дикої груші виготовляли скрипки, цимбали, трембіти відомі нам майстри Веклюк Василь Ількович, Сорохман Василь Андрійович, Дущук Іван Миколайович. Данишак Іван Васильович із Рахова - майстер по виготовленню дерев’яних музичних інструментів, зокрема - сопілок,  телинок, дуплівок, фрілок. Коли його руки торкаються дерева, воно стає покірним і слухняним. Талановитий майстер протягом багатьох років - учасник оркестру народних інструментів районного будинку культури.
Необхідність виготовляти інструменти була завжди, бо хоч яке життя нелегке, а музика переважає над усе..

Майстрами з виготовлення музичних інструментів із дерева є Колачук  Степан (цимбали), Гринюк Іван (трембіти) - обидва з Рахова.

Активними учасниками виставок декоративно-прикладного мистецтва є майстри різьби по дереву Шушман Віталій, Вайнагій Олексій Олексійович із Рахова, Ігнатюк Прокіп з Костилівки, Василь Климпотюк з Чорної Тиси та багато інших.

Коренепластика - відносно новий вид мистецтва на Рахівщині. До рук різьбяра потрапляє неймовірної твердості матеріал, деформований природою, і в чим складніших умовах він росте, тим більш чудернацьких форм набуває. Саме такі корені у майстрів цінують найбільше. Справжніми митцями – коренерізами є Олексій Вайнагій та Богдан Сийпі з Рахова, які неодноразово представляли свої вироби на різноманітних виставках. Олексій Вайнагій створив студію коренерізів при Районному будинку дитячої та юнацької творчості.

Олексій Паша, Микола Савчук, Михайло Мадярі, Микола Бойчук, Марта та Василь Мандзюки із смт. Великий Бичків - також признані майстри-коренерізи.

Відомі бондарі - Ілько Кочержук та Іван Репарюк із с. Чорна Тиса, Мойсюк Микола з с.Луг.

Вироби з лози: кошики, підставки для квітів, корзини виготовляють Рознійчук Іван з с. Косівська Поляни, Репарюк Іван з Чорної Тиси.

Поширений серед майстринь Рахівщини і такий вид мистецтва, як в’язання, плетіння з бісеру - відомі майстрині Грицан Марія та Шимоняк Катя з Росішки. З любов’ю і творчим  натхненням в’яжуть крючком, спицями майстрині Цубера Ганна та Савляк Ганна із Верхнього Водяного, Гаврилюк Дося із с.Розтоки, Сорохман Олена з Білина, Кокіш-Мельник Олена, Брана Олена , Ольга Штефанюк із Рахова.

Біля двадцяти років при Районному будинку культури діє районне об’єднання самодіяльних художників. Творчий колектив, який нараховує 20 учасників, об’єднує людей  різних професій. Активними учасниками об’єднання є Василь Титор (голова), Микола Тушер, Василина Зейкан, Михайло Ворохта, член спілки художників України Василь Скрипка та багато інших.

Остання зміна сторінки: 16-01-2019 16:25