Як протистояти насильству в сім'ї

Досить багато людей, над якими чинять насильство, не наважуються йому протистояти. Тим часом законодавство гарантує кожній особистості широкі права та свободи й захист від їх порушення. Закон "Про попередження насильства в сім'ї" передбачає покарання осіб, які чинять насильство в сім'ї, і заходи щодо надання допомоги потерпілим.
Щодо осіб, які вже вчинили насильство в родині або погрожують його вчинити, працівники міліції можуть вжити таких заходів:
-винести кривдникові офіційне попередження про неприпустимість вчинення насильства в сім'ї.
- взяти на профілактичний облік осіб, схильних до вчинення насильства в сім'ї;
- винести кривднику захисний припис і контролювати виконання вимог захисного припису. В захисному приписі особі, якій його винесено, можуть заборонити чинити певну дію (дїї) щодо жертви насильства в сім'ї, а саме:
- чинити конкретні акти насильства в сім'ї;
- отримувати інформацію про місце перебування жертви насильства в сім'ї;
- розшукувати жертву насильства в сім'ї, якщо жертва за власним бажанням перебуває в місці, не відомому кривдникові;
- відвідувати жертву насильства в сім'ї, якщо вона тимчасово перебуває не за місцем спільного проживання членів сім'ї;
- вести телефонні переговори з жертвою насильства в сім'ї.

Які санкції передбачені в цьому випадку законодавством?
- Згідно Кодексу "Про адміністративні порушення" стаття 173-2, Вчинення насильства в сім'ї, тобто умисне вчинення будь-яких дій фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування фізичного насильства, що не завдало фізичного болю і не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого, а так само невиконання захисного припису особою, стосовно якої він винесений, непроходження корекційної програми особою, яка вчинила насильство в сім'ї, -
тягнуть за собою накладення штрафу від трьох до п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від тридцяти до сорока годин, або виправні роботи на строк до одного місяця з відрахуванням двадцяти відсотків заробітку, або адміністративний арешт на строк до п'яти діб.
Ті самі дії, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за одне з порушень, передбачених частиною першою цієї статті, -
тягнуть за собою накладення штрафу від п'яти до десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від сорока до шістдесяти годин, або виправні роботи на строк від одного до двох місяців з відрахуванням двадцяти процентів заробітку, або адміністративний арешт на строк до п'ятнадцяти діб.
Виходячи з контексту статті 173-2 Кодексу "Про адміністративні правопорушення" вбачається, що санкції стосуються лише "застосування фізичного насильства, що не завдало фізичного болю і не спричинило тілесних ушкоджень".

А якщо мають місце тілесні ушкодження?
По таких злочинах тільки суддя може порушити кримінальну справу по статтях 121 - 126 Кримінального кодексу. Легкі тілесні ушкодження (синці) - санкції у вигляді штрафу, умисне середньо тяжкості - громадських робіт чи арешту (як правило, до 6 місяців); за тяжкі тілесні ушкодження може бути і позбавлення волі.

У випадку насильства в сім'ї, внаслідок якого Ви зазнали побиття й отримали тілесні ушкодження, Вам необхідно:
1. Викликати дільничного інспектора (обов'язково має бути складений протокол про факт насильства в сім'ї);
2. Дільничний інспектор виносить постанову (направлення) про призначення експертизи.
3. Потерпіла особа з направленням і документом, який посвідчує особу (паспорт) відвідує установу, що проводить судово-медичну експертизу, де відбувається зняття побоїв.
4. За наслідками експертизи видається експертний висновок (надсилається органу, який видав направлення на її проведення).
За наявності направлення на проведення експертизи працівника органу внутрішніх справ експертиза проводиться безкоштовно.
5. Якщо у висновку судово-медичної експертизи встановлено, що внаслідок насильства в сім'ї особою було отримано тілесні ушкодження (середньої тяжкості, тяжкі) органом внутрішніх справ порушується кримінальна справа. У разі відсутності направлення посадової особи органу внутрішніх справ потерпіла особа має право самостійно звернутися за призначенням судово-медичної експертизи, що проводиться за плату.

Отже, внаслідок вчинення насильства в сім'ї, винну особу може бути притягнено як до адміністративної так і до кримінальної відповідальності.

Головний спеціаліст управління В.І. Федірцан

Остання зміна сторінки: 28-04-2012 10:53