Правові наслідки зміни імені та прізвища

ПаспортІноді обставини складаються так, що людині доводиться міняти ім’я або прізвище. При цьому мало хто замислюється про юридичні наслідки таких змін. Адже в уявленні багатьох зміна прізвища або імені тягне лише отримання нового паспорта. Однак насправді це не завжди так. У деяких випадках зміна прізвища призводить до ряду інших правових наслідків.

Право на інше прізвище 

Норми українського законодавства, зокрема, ст. 295 Цивільного кодексу України (ЦК), дають громадянам право змінити ім’я та прізвище. Однак таке право надається не всім і залежить від кількох факторів, основним з яких є вік. Відповідно до зазначеної норми ЦК, фізична особа, яка досягла 16 років, має право на власний розсуд змінити своє прізвище або ім’я. Особи, які досягли лише 14 років, мають право змінити прізвище та/або ім’я за згодою батьків або одного з них. Дозвіл одного з батьків допускається лише в тому випадку, якщо другий з батьків помер, визнаний безвісно відсутнім, оголошений померлим, визнаний обмежено дієздатним, недієздатним або позбавлений батьківських прав щодо цієї дитини, а також якщо відомості про батька (матір) дитини виключено з актового запису про її народження або якщо відомості про чоловіка як батька дитини внесені до актового запису про народження дитини за заявою матері. У разі ж, якщо над 14-річною особою встановлено піклування, зміна прізвища та/або імені здійснюється за згодою піклувальника.

Підстави для відмови у зміні імені

П. 6 ст. 295 ЦК містить перелік підстав для відмови у зміні імені (прізвища). Особа не зможе змінити прізвище або ім’я, якщо перебуває під слідством, адміннаглядом, якщо стосовно нього слухається справа в суді. Наявність у заявника непогашеної або не знятої в установленому законом порядку судимості також є основою відмови. Крім того, до підстав для відмови в праві на зміну імені або прізвища ЦК відносить офіційне звернення правоохоронних органів іноземних держав про оголошення в розшук заявника та подання ним же недостовірних відомостей про себе. Проте відмова в наданні дозволу на зміну імені може бути оскаржена в суді.

Куди подати заяву

Якщо питання зміни прізвища та імені при усиновленні вирішує суд, в який і подаються відповідні документи, то у всіх інших випадках порядок подачі та розгляду заяв про зміну імені встановлює Кабмін. На сьогоднішній день в Україні діє Постанова КМУ №915 від 11 липня 2007 р. про затвердження Порядку розгляду заяв про зміну імені (прізвища, власного імені, по батькові) фізичної особи. Відповідно до цього документа, заяви про зміну імені громадян України, які проживають на території України, приймає, розглядає, а також веде їх облік відділ держреєстрації актів цивільного стану за місцем їх проживання.Громадянам України, які постійно проживають за кордоном, слід звертатися в диппредставництво або консульську установу України, в якій вони перебувають на постійному консульському обліку. При цьому заява про зміну імені подається у письмовій формі за умови пред’явлення національного паспорта (якщо заявник постійно проживає за кордоном – закордонні паспорти).

Перелік документів 

Громадянину, що досяг 14 років, для зміни імені разом з відповідною заявою необхідно подати свідоцтво про народження, довідку з місця проживання та заява батьків (одного з батьків) в письмовій формі. При цьому заява про надання згоди батьків (одного з батьків) або піклувальника може подаватися ними особисто. Однак, якщо з поважних причин заява не може бути подана особисто одним з батьків, воно може бути подано іншим батьком за умови нотаріального посвідчення або якщо воно прирівняне до нотаріально засвідченою заявою. Якщо особа досягла 16 років, однак ще не має паспорта, разом із заявою необхідно пред’явити свідоцтво про народження і довідку з місця проживання. Правда, така можливість надається лише за умови, що з дня, коли заявнику виповнилось 16 років, пройшло менше місяця. Стандартно до заяви про зміну імені додаються: свідоцтво про народження заявника; свідоцтво про шлюб (у випадку, якщо заявник перебуває у шлюбі), свідоцтво про розірвання шлюбу (якщо шлюб розірвано); свідоцтво про народження дитини (якщо у заявника є малолітня або неповнолітня дитина); свідоцтво про зміну імені заявника, батька чи матері, якщо така обставина раніше мала місце; фотографія заявника та квитанція про сплату держмита. Заява про зміну імені розглядається в 3-місячний строк з дня його надання. При наявності поважних причин цей строк може бути продовжений (а не більше ніж на три місяці) з письмового дозволу керівника відділу ДРАЦС. Диппредставництвом або консульською установою заява розглядається в 6-місячний строк з дня її подання. Після надання дозволу на зміну імені заявник у 3-місячний термін повинен звернутися для держреєстрації зміни імені до відділу ДРАЦС або диппредставництва (консульська установа) відповідно. Важливо пам’ятати, що якщо заявник без поважних причин у зазначений термін не звернувся до відділу ДРАЦС (диппредставництво), дозвіл на зміну імені втрачає силу.

Що необхідно міняти

Після реєстрації зміни імені в закордонному паспорті або національному паспорті робиться відмітка, що паспорт у зв’язку зі зміною імені підлягає обміну протягом місяця. В цей же строк бажано обміняти та ідентифікаційний код (в іншому випадку доведеться заплатити штраф у розмірі 85 грн. за несвоєчасне надання інформації про зміну даних платника податків). При цьому сам код залишиться колишнім, а от довідку про його присвоєння видадуть нову (відповідно, з зазначенням нового прізвища та/або імені). Однак зовсім не обов’язково міняти всі документи (те ж водійське посвідчення або диплом). Наприклад, якщо дівчина вийшла заміж і змінила прізвище, просто завжди потрібно буде мати з собою копію свідоцтва про шлюб, яка буде підтверджувати легітимність “основного” документа. В інших випадках необхідно буде пред’являти свідоцтво про зміну імені. А оформлення трудової книжки відбувається і зовсім просто – старе прізвище закреслюється і вписується нове. Необхідно також зазначити, що державна реєстрація зміни імені не тягне за собою внесення змін до актового запису цивільного стану, тобто свідоцтво про народження чи шлюб, у випадку зміни прізвища, на нове прізвище не видається.

 

ДРАЦС РС Рахівського РУЮ

Остання зміна сторінки: 25-03-2014 13:18